BACHELOR

στη ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ και τον ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ

Ο εικοστός πρώτος αιώνας είναι ένας αιώνας φυσικής δραστηριότητας. Η κοινωνία μας χρειάζεται εκπαιδευμένους νέους που θα προωθούν έναν υγιεινό τρόπο ζωής και αθλητικές αξίες σε σχολεία, αθλητικούς συλλόγους και χώρους εργασίας. Ανεξάρτητα από το αν πρόκειται για την εκπαίδευση μελλοντικών προπονητών, καθηγητών φυσικής αγωγής ή επιστημόνων αθλητισμού, είμαστε αφοσιωμένοι σε μια βαθιά μελέτη της θεωρίας, των πρακτικών δεξιοτήτων και της συνεχιζόμενης συνεργασίας και αλληλεπίδρασης καθηγητή με φοιτητή.

Οι πανεπιστημιακές μας σπουδές προετοιμάζουν τους φοιτητές για καθηγητές φυσικής αγωγής και αθλητισμού. Οι επαγγελματίες αυτού του είδους αναζητούνται από εκπαιδευτικά ιδρύματα και αθλητικούς συλλόγους όπου οι μελλοντικοί εμπειρογνώμονες αντιπροσωπεύουν έναν σημαντικό παράγοντα προγραμματισμού της σωματικής άσκησης – από αυτήν των παιδιών έως εκείνη των επαγγελματιών αθλητών.

Κατά τη διάρκεια των 4 ετών, οι φοιτητές θα γνωρίσουν τις θεωρητικές και πρακτικές πτυχές της άσκησης σε μαθήματα με ισχυρή κινησιολογική, βιοϊατρική και κοινωνικο-ψυχολογική βάση.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος σπουδών, ο φοιτητής αποκτά τις απαραίτητες ικανότητες για την ποιοτική εκτέλεση δραστηριοτήτων στον τομέα της φυσικής αγωγής και του αθλητισμού. Οι γενικές δεξιότητες που αποκτούν οι φοιτητές αφορούν κυρίως την ικανότητα ανάλυσης, σύνθεσης και επίλυσης προβλημάτων στη διδασκαλία της φυσικής αγωγής και του αθλητισμού, καθώς και την ικανότητα των μεθόδων εργασίας και ερευνητικών διαδικασιών και διαδικασιών.

Εκτός από αυτό, οι φοιτητές διδάσκονται να:

• Αναλύουν το πρόγραμμα σπουδών, επιλέγουν τα μαθήματα διδασκαλίας και να δημιουργούν ένα σχέδιο διδασκαλίας για το τρέχον σχολικό έτος με βάση τις τρέχουσες συνθήκες
  • Να αποδεικνύουν πρακτικά όλα τα καθήκοντα που προβλέπονται από το πρόγραμμα διδασκαλίας και το πρόγραμμα σπουδών
  • Ανεξάρτητα σχεδιάζουν, οργανώνουν και υλοποιούν μιας τάξη φυσικής αγωγής σε όλα τα επίπεδα εκπαίδευσης
  • Οργανώνουν μια αθλητική μέρα, αγώνα δρόμου και άλλα αθλητικά γεγονότα στα σχολεία
  • Οργανώνουν και εφαρμόζουν ανεξάρτητα μια διαδικασία κατάρτισης στα αθλητικά σωματεία και στα σχολεία
  • Οργανώνουν και εφαρμόζουν μια διαδικασία κατάρτισης για οποιαδήποτε κατηγορία σε έναν επιλεγμένο κλάδο του αθλητισμού
  • Οργανώνουν από κοινού και να διεξάγουν κάμπινγκ, δραστηριότητες στη φύση και άλλες εξωσχολικές δραστηριότητες
  • Εφαρμόζουν τις αποκτηθείσες γνώσεις ακόμη και στις πιο πολύπλοκες εργασίες στο επάγγελμά τους
  • Σχεδιάζουν, ελέγχουν και διεξάγουν τις πιο σύνθετες επαγγελματικές εργασίες στους τομείς για τους οποίους αποκτούν πρόσθετες ικανότητες (τεχνολογία εκπαίδευσης, υγεία και φυσική κατάσταση).

Οι πτυχιούχοι του προγράμματος αυτού θα έχουν τη δυνατότητα να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις, μεταξύ άλλων, και των κατωτέρω:

• Καθηγητής φυσικής αγωγής και αθλητισμού σε δημοτικά και γυμνάσια
  • Καθηγητής φυσικής αγωγής με παιδιά σε προσχολικά ιδρύματα
  • Σύμβουλος σωματικής δραστηριότητας για άτομα τρίτης ηλικίας, ελεύθερους επαγγελματίες και άτομα με προβλήματα υγείας
  • Καθηγητής – Προγραμματιστής σωματικών δραστηριοτήτων σε αθλητικά, αθλητικά-ψυχαγωγικά, τουριστικά, spa και άλλα ιδρύματα και οργανισμούς
  • Προπονητής σε Αθλητικούς Συλλόγους
  • Υπεύθυνος υγιεινού τρόπου ζωής και σύμβουλος σε κέντρα υγείας και ευεξίας σώματος
  • Προγραμματιστής τοπικής και περιφερειακής ανάπτυξης της φυσικής κουλτούρας σε αρμόδια ιδρύματα

Έναρξη:​

Οκτώβριος

4 έτη

Καθημερινές - Πρωινό ή / και Απογευματινό​

Επιλογή 1 από τα 2 μαθήματα:

• Αθλητικές εκδηλώσεις
  • Επίδειξη αθλημάτων

Επιλογή 1 από τα 2 μαθήματα:

• Μεθοδολογία Φυσικής Αγωγής στην προσχολική ηλικία
  • Μεθοδολογία Φυσικής Αγωγής σε ειδικές ομάδες

Επιλογή 1 από τα αθλήματα:

• Fitness
  • Στίβος
  • Κολύμβηση
  • Μπάσκετ
  • Βόλλευ
  • Ποδόσφαιρο
  • Χαντμπολ
  • Τένις

Αν θέλετε να μάθετε περισσότερα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα και για τις σπουδές στο Athens International College, συμπληρώστε τα στοιχεία σας και το πρόγραμμα ή τα προγράμματα που σας ενδιαφέρουν και θα επικοινωνήσουμε άμεσα μαζί σας ή καλέστε μας στο 2102114671.

Για την εγγραφή στα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών, οι υποψήφιοι πρέπει να είναι απόφοιτοι γενικού ή τεχνικού λυκείου. Όλη η κύρια βιβλιογραφία που απαιτείται για την κατανόηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων των προγραμμάτων είναι στην Ελληνική γλώσσα. Η γνώση της Αγγλικής γλώσσα δεν είναι αναγκαία για την κατανόηση των μαθησιακών αποτελεσμάτων του προγράμματος, αλλά θα βελτιώσει την μαθησιακή σας εμπειρία.

Οι νεοεγγραφόμενοι υποβάλλουν τα εξής δικαιολογητικά:

• Δύο αντίγραφα του Απολυτηρίου Λυκείου, επικυρωμένα από το Λυκειάρχη ή από Δικηγόρο
    • Τέσσερις φωτογραφίες ταυτότητας (έγχρωμες – 3x4,5)
    • Αντίγραφο ταυτότητας
    • Συμπληρωμένη αίτηση εγγραφής στον επιλεγμένο κλάδο σπουδών

Στους φοιτητές δίνεται η δυνατότητα αναβολής στράτευσης μέχρι τη συμπλήρωση του 25ου έτους της ηλικίας τους.

Ακολουθείται ειδική διαδικασία εισδοχής για κάθε Τμήμα του Κολεγίου.

Επισκεφθείτε τις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου για να ενημερωθείτε προσωπικά.

Με την εγγραφή στο Athens International College, οι φοιτητές ταυτόχρονα εγγράφονται και στο Πανεπιστήμιο του EDUCONS-TIMS.

Εκδήλωση ενδιαφέροντος

Εξασφαλίστε ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΔΙΔΑΚΤΡΑ για τις σπουδές στο Athens International College.
    Πατήστε το ΚΙΤΡΙΝΟ ΚΟΥΜΠΙ.

Οι τίτλοι σπουδών Bachelor του Athens International College, που εκδίδονται από τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του εξωτερικού, έχουν πλήρη επαγγελματική ισοδυναμία τίτλου σπουδών, με τους αντίστοιχους τίτλους των Ελληνικών Πανεπιστημίων.
    Η αναγνώριση των τίτλων σπουδών ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΗ και γίνεται από το ΑΤΕΕΝ (Αυτοτελές Τμήμα Εφαρμογής της Ευρωπαϊκής Νομοθεσίας) στο Υπουργείο Παιδείας.